Turizmde Kimler Çalışıyor Kimler ¿

Animasyon Okulu Kurucusu Köşe Yazarı

Turizmde Kimler Çalışıyor Kimler ¿

Unread postby Me. OK » 14 Sep 2011, 15:06

Çalıştıgım otele gecen hafta ülker’in sahibinin oglu yeni tanıtımını yapacakları çukulata çekimleri için ugradı, ülkerin gelecekteki sahibi olunca çekim yapan ekip hummalı bir çalışma içerisinde, lobby’de oda’da sabah 09:00’dan gece saat 01:00’e kadar süren çekimler esnasında sohpet etme fırsatı ve gizlidende merakım olan fotografçılıga hayranlıgımı dile getirecektim ki, sürekli yaşadıgım turizmde kimler çalışabilir sorusuyla karşı karşıya kaldım. Neredeyse fotograf çeken ekibin tamamı benim gizliden hayranlık duydugum mesleklerinin yerine onlarda bol ışıklı , yıldızların ve kalitenin havalarda uçuştugu otellerde çalışmak isterlermiş .
Bilinenin aksine otellerde çalışan personelin %80 turizm bölümü mezunu degil. Hatta bir çogu eş dost akraba. aileden biri otele işe başlayınca diger aile fertleri tarafından kıskanılarak onlarında en kısa zamanda turizme başlamaları gözlenmektedir. Aslında göründügü gibi bir meslek olmamasıyla birlikte hayatınızda çalışacagınız en yorucu meslek bile diyebiliriz. Eger bir turizm şehrinde yaşamıyorsanız turizme başlamanız tesadüften öte degildir. Sosyoloji, matematik, amerikan tarihi, beden eğitimi, işletme, üzere turizm ile bir bagı olmayan bir çok kişinin aynı ortamda çalışmasına raslamam mümkün.
Genel müdürlük mevkii bazen dahada içler acısı olabiliyor, ya patron kendisi bizzat bu işi yürütmekte yada eş dost arasından güvenilebilir birini seçmekte.
Turizm üniversite seçimlerindede taban puanların yerlerde sürtmesi ülkemizde turizm degerini en açık ortaya koyan bir istatistik olarak göze çarpmakta, neredeyse baraj puanını aşan her ögrenci turizm bölümünde istedigi üniversitelerde kontenjan dolmadıgı için yerleşmekte. Bu durumun oluşmasında en belirgin 3 öge

1; sezonluk oteller (6 veya 8 ay olup kalan 4 ayda işsiz kalmanız )
2; yanlış Yönetim ( bilgi ve birikimden yoksun bireylerin yöneticilik vasfı ile kontrolsüz güç uygulamaları )
3; ücretlerin çalışma saatleriyle orantısız olması. (16 saat’ten fazla çalıştırıp asgari ücret uygulamaları )

Ben yinede turizmde çalışmak isteyenlere önerilerde bulunmak istiyorum.
Otelde çalışmak için genelde yanlış sitelere bakıldıgı ve hangi siteden iş aranması, hangi yolu izlemeleri gerektigini bilmeyen bir çok kişi ile karşılaşıyoruz. Bunların bir çogu yapacakları işi veya hangi bölüme uygun düştüklerini bilmemelerinden kaynaklanıyor.
Dilerseniz Otellerde çalışan personelin ne işlerle ugraştıgını yakından tanıyalım.
Otelin beyni diyebileceginiz ÖN BÜRO; bu bölümde çalışan personel kendi içinde, otelin boyutuna (yıldız) gore birkaç kategoriye ayrılır veya tek kategori altında tüm işler yapılır.

Bu kategoriler
Rezervasyon, halkla ilişkiler, santral, resepsiyon, bellboy, doormen ( vale), satış . diye belirleyebiliriz.
Resepsiyon; misafirlerin otele girişinde giriş işlemlerini yaparak, otel ve çevre hakkında bilgi verirler. resepsiyonda çalışan kişi kıvrak zekalı, dikkatli, hitap yeteneği olanı makbüldür. resepsiyonist kişi eğer erkek ise büyük ihtimalle bellboy olarak bu işe başlamış, bayan ise santralist olarak bu sektöre adım atmıştır.
Bellboy ; oteldeki diğer personelden çok farklıdırlar ve bazı otellerde gerçektende kısnılırlar. otellerdeki en büyük bahşiş geliri kendilerine ait olup, oteldeki tüm personelle samimi olmak durumunda kalırlar. bunun nedeni ise resepsiyonun tüm iletişimini ve evrak getir götürlerini bellboyların yapmasıdır.
Santralist: genelde bayanlardan oluşur, diksiyon pek aranmaz 15 yıl itibariyle sağlık raporu alanlara (türkiyede degil ) pisikolojik sorunlu olarak verilmektedir. Otelin boyutuna gore bu görevi zaman zaman resepsiyonistler yapmaktadır.
Reservasyon ; bu bölüm 2 kategoride incelenmelidir. Güney otellerinde hiçbir özellik aranmaz çünkü rezervasyonun temel görevini genel müdür veya satış sezon başlamadan yapmatadır. Anlaşma sağladıkları şirketler koyunlar gibi 40’kar 40’kar turistleri havalimanından taşımakta ve rezervasyona sadece bilgisayar başından giriş yapan misafirlerin bilgileri girilmesi istenmektedir. 5 bin kişilik oteller göz önüne alındıgında ciddi pisikolojik sorunlular ile karşılaşmanız mümkündür.
Istanbul ve şehir otelciliginde ise yerleri çok farklıdır çünkü misafirlerin reservasyonları direk kendilerine gelmekte ve Antalya , bodrumun aksine misafirin tüm istekleriyle ilk etapda kendileri
ilgilenmektedir. (bu sebepten boşta kalan genel müdür otel içerisinde terror estirmek işiyle ugraşmaktadır)
Halkla ilişkiler
bugune kadar yuzlerce tanimi yapilmis ama hala belli biri uzerine gorus birligine varilamamis olan sosyal bilim dali. faaliyet alanlari arasina stratejik planlama, kurumsal iletisim, medya iliskileri girmesine ragmen hala tesrifatcilikla es tutulmaktadir. en basit organizasyon ya da musteri iliskileri soz konusu oldugunda halkla iliskiler uzmanlari akla gelir. patronlar nerdeyse ogullarinin sunnet dugunlerinin basin bultenini yaptiracak kadar konudan uzaksa, ama isi bildigini saniyorsa, soz konusu kisiyle calisan halkla iliskiler uzmaninin hali haraptir. yine de meslegini seven kisiler*, hem islerini yapar, hem de cevrelerindeki insanlari bilinclendirip, egitmeye calisir.
Satış pazarlama
seyehat acentaları ile anlaşmaları sağlayan, otelin tanıtımı yapan, anlaşmalı acentalara uygulanacak oda fiyatlarını ayarlayan, kısacası otelin odalarını pazarlamak ve satmaktan sorumlu olan departman.
doormen ( vale)
misafirlerin kapıdan karşılanma otopark hizmeti veren genellikle beylerden oluşan bir departman.

Kendi çalışma alanıma ait bu bölüm hakkında bilgi vermek, en azından daha az yadırganacagı kanısındayım, çünkü otelde bulunan diger departmanlara benim yorumda bulunmam yanlış bir tafsir etmem hoş karşılanmayabilir.
Ben size kısaca ön büro haricindeki departmanları sıralayım.

KAT HİZMETLERİ BÖLÜMÜ
MUHASEBE BÖLÜMÜ
GÜVENLİK BÖLÜMÜ
SATIŞ VE PAZARLAMA
TEKNİK SERVİS BÖLÜMÜ
SATIN ALMA BÖLÜMÜ
YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANI MUTFAK

Türkiyede turizimde iş bulmak için en etkili 2 site ismi verecegim, gercek turizmcilerin buralarda eleman aradıgı, işlerini buldugunu unutmayalım.
1. Belkide en prestijlisi Turizm Gazetesi http://www.turizmgazetesi.com/
2. Manavgat civarındaki otellerde ise Mod Hotel http://www.modhotel.com/
3. Istanbul bölgesi ve anadolu için karı yer, eski bir iş, manster, sekretercv, diye sıralayabiliriz. Bu siteleri yazmıyorum çünkü günümüz dünyasında yasal insan tacirligi yapıyorlar.

Kaynak: http://www.eksisozluk.com/
Kaynak: http://www.animasyonforum.com/
Me. OK
Yazar

Return to Me. OK